Jak je to s tím déčkem a sluníčkem?

Jak je to s tím déčkem a sluníčkem?

Jaro je ve vzduchu, sluníčko svítí a lidičky už jsou víc v pohybu. Známe tu větu: "Byl/a jsem na čerstvém vzduchu nachytat trochu déčka."

Vitamín (pre-prohormon) D nezískáváme ze slunce v průběhu celého roku. K tvorbě vitamínu D je zapotřebí určitá vlnová délka UV záření, která u nás začíná být dostupná od dubna do října mezi 10 a 15 hodinou. Čerpání vitamínu D z paprsků slunce ovlivňuje několik dalších faktorů.

1) Velikost odhalené plochy těla 
2) Pigmentace kůže
3) Intenzita UV záření / oblačnost 
4) Délka slunění 
5) Stáří 

Při procházce v zimě i jarních a podzimích měsících, kdy máme odhalen pouze obličej a možná ruce, je doplnění déčka ze slunce téměř nulové. Při opalování v letních měsících je ovšem sluníčko velmi dobrý zdroj tohoto vitamínu. Nadbytečný příjem si dokáže tělo uchovat na horší časy. Tohle tvrzení však neplatí u suplementace při které může dojít k předávkování. 

Vitamín D je velmi důležitý pro lidský organismus a proto je nutné zařadit vhodné potraviny a suplementaci. Z živočišných produktů přijímáme převážně D3 a z rostlinných zdrojů D2 (přirozeně se vyskytující pouze v houbách).

Zdroj:

* Sluneční záření za určitých předpokladů
* Ryby(losos, sardinky, sledi)
* Ústřice 
* Rybí oleje například od www.sponserfood.cz
* Vaječné žloutky
* Mléko
* Suplementace

Prokázané účinky pre-prohormonu D:

* Nepostradatelný pro využitelné vstřebávání vápníku a fosforu do kostí
* Podporuje normální funkci svalů
* Stimuluje imunitní systém
* Napomáhá ukládání minerálů do zubů
* Působí protizánětlivě

"Vitamín D3 je vhodné suplementovat  v kombinaci s vitamínem K2, který zabraňuje kalcifikaci cév a více transportuje vápník do kostí.

Text: David Bokůvka